Nadciśnienie to schorzenie cywilizacyjne, na które zapada coraz większa liczba osób. Wzrost tempa życia sprawił bowiem, że wiele osób nie radzi sobie z nerwami, stosując różnego rodzaju używki lub też odżywiając się w nieodpowiedni sposób. Stąd jest już bardzo prosta droga do problemów z ciśnieniem krwi. Istnieje szereg sposobów na to, by pozbyć się nadciśnienia. Najprostszy to właściwa dieta.
W leczeniu nadciśnienia stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego, ale niebagatelne znaczenie ma oprócz tego właściwa dieta. Pozwala ona na osiągnięcie szybkich sukcesów w leczeniu nadciśnienia.
Które produkty wpływają na obniżenie ciśnienia krwi?
Dieta na nadciśnienie powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i w owoce. Wśród warzyw najlepiej sprawdzą się: pomidory, rzodkiewki, brokuły, buraki, papryka, cebula i czosnek, natomiast jeśli chodzi o owoce, nadciśnienie mogą obniżyć cytrusy, porzeczki i aronia, które uzupełniają jednocześnie witaminę C. Stosowanie takich warzyw i owoców w codziennej diecie pozwala na obniżenie ciśnienia skurczowego o 5 mmHg, a rozkurczowego – o 4 mmHg.
Które produkty należy ograniczyć w diecie na nadciśnienie?
Dieta przy nadciśnieniu powinna być uboga w białe pieczywo, ryż oraz żółtka jaj. W przypadku wykrycia nadciśnienia, warto jest obniżyć ich spożycie o połowę. Niezwykle istotne jest także ograniczenie spożycia soli. Sól kuchenna jest bowiem bogata w angiotensyny II, czyli związki mające wpływ na zwężanie się naczyń krwionośnych.
Polska kuchnia jest niestety bardzo bogata w sól, a trzeba wziąć pod uwagę, że wiele produktów dostępnych na rynku, szczególnie tych produktów, które są wysoko przetworzone, posiada już określoną ilość soli w składzie. Ich dodatkowe solenie nie jest zatem potrzebne. Niestety zdarza się, że jeśli potrawy nie są solone, nie nabierają odpowiedniego smaku. Na szczęście sól można zastąpić różnego rodzaju ziołami. Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się majeranek lub kminek.
Które produkty należy wykluczyć z diety przy nadciśnieniu?
W przypadku takiego schorzenia, jak nadciśnienie dieta bywa niezwykle restrykcyjna. Jeśli chodzi o produkty, które zupełnie należy wykluczyć z diety, należą do nich: słodycze, tłuste mięsa i wędliny, a także wysoko przetworzone produkty, takie jak: chipsy lub słone paluszki i inne przekąski, zupy w proszku oraz konserwy. Szczególnie ciężko jest wykluczyć z diety bogate w cukier słodycze, ale warto jest pamiętać o tym, że zdrowie jest priorytetem i niestosowanie takiego rygoru, także przy różnego rodzaju okazjach do świętowania, może skończyć się w krótkim czasie bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci uszkodzenia narządów wewnętrznych, zawalu serca, a także udaru mózgu.
Odpowiednio skonfigurowana dieta kluczem do obniżenia wagi
Osoby cierpiące na nadciśnienie często borykają się z nadwagą lub nawet otyłością, dlatego stosowanie odpowiedniej diety może wpływać na obniżenie wagi. Według różnego rodzaju specjalistycznych badań, obniżenie wagi już o około 10 kg może spowodować obniżenie ciśnienia nawet o 20 do 30 mmHg.
Dieta na nadciśnienie jest praktycznie taka sama jak dieta odchudzająca. Bo w sumie jedno z drugim ma wiele wspólnego, gdzieś czytałem, że każdy nadprogramowy kilogram ciała to kilka punktów ciśnienia więcej, więc łatwo policzyć, że tak naprawdę wystarczy się odchudzić i problem nadciśnienia zniknie.
Ale trzeba to robić małymi kroczkami. Nadciśnienie mają przecież najczęściej osoby w średnim wieku i starsze, a nie ma się co oszukiwać – wszyscy mamy jakieś nawyki żywieniowe, coś przez lata jedliśmy najczęściej i nie da się tak nagle całkowicie przestawić, bo to jest lepsza dieta na nadciśnienie. Powinno być to powoli, bo tylko się człowiek zniechęci.