Domowe sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która dotyczy ponad 30% dorosłych Polaków. W równej mierze dotyka mężczyzn i kobiety. Jest chorobą niebezpieczną, ponieważ nie powoduje wyraźnych dolegliwości, które skłaniają do wizyty u lekarza.

Czym jest nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie to choroba układu sercowo-naczyniowego. W początkowym okresie przebiega bezobjawowo, dlatego trudna jest do zdiagnozowania. Jest niebezpieczna, ponieważ nieleczona może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu. Może spowodować przedwczesną śmierć lub trwałe kalectwo.

Objawami, które powinny zaniepokoić są bóle i zawroty głowy, bóle w okolicach serca, szumy w uszach, nadpobudliwość nerwowa, uczucie zmęczenia. Każda z tych oznak powinna być wskazaniem do zmierzenia ciśnienia i wizyty u lekarza.

Nadciśnienie w dużej mierze wynika z niewłaściwego trybu życia. Stres, ciągły brak czasu, palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwa dieta to główne czynniki powodujące nadciśnienie tętnicze. Duże znaczenie ma także obciążenie genetyczne. Występujące w rodzinie przypadki nadciśnienia zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.

Jak leczyć nadciśnienie

Leczenie nadciśnienia trzeba rozpocząć stosując domowe sposoby na nadciśnienie. Najważniejsze z nich to:

 • zmiana trybu życia – wskazana jest umiarkowana aktywność ruchowa, codzienny spacer lub jazda na rowerze wpłyną na poprawne dotlenienie i obniżenie ciśnienia, to także doskonały sposób na stres,
 • znajdź czas na relaks – słuchanie muzyki, czytanie ciekawej książki skutecznie wyciszają i obniżają ciśnienie,
 • zmiana diety – z codziennego jadłospisu trzeba wyeliminować (lub znacznie ograniczyć) sól, cukier, kawę, alkohol,
 • czekolada gorzka – zawiera przeciwutleniacze pozytywnie wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych,
 • obniżenie wagi – nadwaga jest jednym z głównych czynników wywołujących nadciśnienie,
 • wprowadzenie produktów zawierających potas (pomidory, banany, suszone śliwki),
 • rzucenie palenia papierosów,
 • jedzenie czosnku – można dodawać go do mięsa, surówek, do gotowania ziemniaków, zapobiega gromadzeniu cholesterolu, wystąpieniu zawału,
 • wywary ziołowe – z głogu, jemioły, barwnika mniejszego, dziurawca.

Preparaty ziołowe mogą być stosowane we wczesnym stadium choroby. Jeśli nie ustabilizują ciśnienia to lekarz powinien włączyć leczenie farmakologiczne. Domowy sposób na nadciśnienie będzie miał tylko charakter wspomagający i uzupełniający. Z powodzeniem można go także stosować profilaktycznie i uniknąć nadciśnienia.

Istotnym elementem leczenia choroby nadciśnieniowej jest systematyczny pomiar ciśnienia. Najbardziej wiarygodny jest pomiar dokonywany zaraz po przebudzeniu. Wyniki trzeba zapisywać i przedstawić lekarzowi. Ułatwi mu to postawienie diagnozy i ustalenie leczenia.

One reply

 1. neo pisze:

  Mi spadło ciśnienie nie jak zacząłem się mniej denerwować czy jak zmieniłem pracę, ale jak do tej samej roboty zacząłem dojeżdżać rowerem. Dużo nie schudłem, można powiedzieć że praktycznie wcale, ale prawda jest taka, że przestałem się kompletnie stresować i dzięki temu na spokojnie do wszystkiego podchodzę. Efekt? Nadciśnienie się najpierw nie powiększało, a teraz jest mniejsze niż było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 + = 69