Leczenie nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsze schorzenie układu krążenia, dotykające co trzecią osobę w Polsce. Coraz częściej problem ten pojawia się także u osób młodych. Bez względu na przyczynę nadciśnienia, choroba wymaga długotrwałego leczenia w celu unormowania ciśnienia krwi.

W przypadku nadciśnienia wtórnego, będącego następstwem innej choroby, konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej, a nie tylko objawowe leczenie nadciśnienia. Podstawą terapii są leki hipotensyjne, obniżające ciśnienie krwi.

Leki na nadciśnienie

Najważniejsze leki na nadciśnienie to:

 • inhibitory konwertazy angiotensyny,
 • antagoniści receptora angiotensyny,
 • diuretyki,
 • leki blokujące receptory beta – adrenergiczne,
 • blokery kanałów wapniowych.

Wymienione leki można stosować pojedynczo lub w formie terapii skojarzonej, stosując jednocześnie kilka preparatów uzupełniających nawzajem swoje działanie. Wybór leku uzależniony jest m. in. od wieku pacjenta, występowania u niego chorób towarzyszących, ryzyka rozwoju poważnych powikłań nadciśnienia, stosowania innych leków czy indywidualnej tolerancji określonego leku.

Docelowo dąży się do obniżenia ciśnienia poniżej wartości 140/ 90, ale w cukrzycy ta wartość jest jeszcze niższa – pożądana jest wartość 130/ 80. Pierwsze efekty powinny być zauważalne po dwóch tygodniach.

Jak działają leki na nadciśnienie

Leki skutecznie oddziałują na różne mechanizmy powstawania nadciśnienia, rozszerzając naczynia krwionośne, normalizując tętno serca czy pobudzając usuwanie z organizmu nadmiaru wody. Najważniejsze jest regularne zażywanie leków, o tej samej porze dnia. Nie należy samodzielnie modyfikować dawek – lekarz powinien poinformować, jak zmieniać dawki leku przy podwyższonym czy nadmiernie obniżonym ciśnieniu krwi. Po unormowanie się ciśnienia krwi, nie wolno przerywać terapii – problem nadciśnienia może szybko powrócić. Ponadto należy pamiętać o samokontroli ciśnienia z wykorzystaniem ciśnieniomierza.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Poza leczeniem lekami hipotensyjnymi, kluczowe znaczenie dla redukcji nadciśnienia tętniczego ma wprowadzenie kilku zdrowych nawyków przez pacjenta:

 • zalecane jest ograniczenie spożycia soli; maksymalna dzienna dawka to pół łyżeczki, czyli 4-5 g; poza solą dodawaną do potraw samodzielnie, warto uwzględnić sól ukrytą w kupnych produktach spożywczych,
 • utrata nadmiarowych kilogramów: jeden kilogram nadwagi mniej to redukcja ciśnienia o 2-3 mmHg,
 • stosowanie niskokalorycznej diety, o małej zawartości tłuszczu,
 • rzucenie palenia papierosów: nikotyna, obkurczając naczynia krwionośne, sprzyja zwiększeniu ciśnienia tętniczego,
 • regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu; to jeden z najskuteczniejszych sposobów redukcji nadciśnienia,
 • suplementacja magnezu, witaminy C i D,
 • rezygnacja ze spożycia alkoholu,
 • redukcja stresu.

Odpowiedź na pytanie: jak leczyć nadciśnienie, jest zatem bardzo złożona. Każdy przypadek musi być potraktowany indywidualnie – nie ma jednego schematu leczenia, skutecznego u wszystkich pacjentów. Odpowiednio dopasowane leki oraz zmiana trybu życia powinny skutecznie zapanować nad podwyższonym ciśnieniem krwi, zapobiegając jego groźnym powikłaniom.

2 replies on “Leczenie nadciśnienia”

 1. syn swojego ojca pisze:

  Leki na nadciśnienie trzeba przede wszystkim brać regularnie, bo w wielu przypadkach jest tak, że ludzie nie biorą regularnie, a potem dziwią się, że nie mają efektów. Tak samo było z moim tatą, który ma nadciśnienie. Właśnie u niego zauważyłem, że brak efektów, a potem się okazało, że leczenie nadciśnienia traktował z dużym dystansem, jakby miał katar, a to poważna choroba i nie można jej lekceważyć.

 2. Andriusza pisze:

  Regularność to jedno, ale weź przekonaj starszą osobę, że powinna brać leki na nadciśnienie do końca życia… Przecież dla większości z nich mechanizm jest prosty. Najpierw jest nadciśnienie, potem biorą leki, potem ciśnienie się stabilizuje i odstawiają leki, bo myślą, że już się wyleczyli. Ale jak odstawią to znowu będzie to samo i wtedy obrażeni, że to nie ich wina, ale leki były złe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4