Warto pamiętać, iż w wielu przypadkach nadciśnienie pojawia się bez jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny. Nie oznacza to jednak, iż nie istnieją czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Jakie są możliwe przyczyny nadciśnienia i co można zrobić, gdy to schorzenie jednak się ujawni?
Co powoduje nadciśnienie?
Tak zwane nadciśnienie samoistne może być warunkowane czynnikami dziedzicznymi. Jeśli taki przypadek pojawił się w rodzinie, to tym bardziej warto stosować profilaktyczne zalecenia, by uniknąć podobnego przypadku. Jednak należy również pamiętać, iż w przypadku czynników dziedzicznych bywa, że tego typu nadciśnienia nie można uniknąć, pomimo stosowania odpowiedniej diety i ćwiczeń.
Nadciśnienie tętnicze może pojawiać się także u kobiet w okresie ciąży. Przyczyna takiego stanu również nie została dokładnie poznana. Hipotezy badaczy wiążą nadciśnienie z rozwojem dziecka w łonie matki, które jest swego rodzaju „pasożytem”, co może uaktywniać systemy odpornościowe. Możliwe również, iż nadciśnienie w tym wypadku związane jest po prostu ze zmianami hormonalnymi. Nadciśnienie tętnicze rzadziej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, jednak to schorzenie może objawić się u płci pięknej w wyżej wymienionym przypadku. Na nadciśnienie bardziej narażone są również te kobiety, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną.
Przyczyną tak zwanego nadciśnienia wtórnego są inne choroby. Zwłaszcza w przypadku schorzeń obejmujących nerki, zdarza się, że dodatkowym objawem, który pojawia się po pewnym czasie, jest właśnie nadciśnienie tętnicze. W takim przypadku konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza – zazwyczaj decyduje on o podjęciu odpowiedniej kuracji.
Nadciśnienie – przyczyny
Zmiany miażdżycowe, które mogą przyczynić się także do nadciśnienia krwi, pojawiają się obecnie dość wcześnie. Winne temu są zazwyczaj niewłaściwa dieta oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Także żywność przetworzona, która nie jest ogólnie zbyt zdrowa, może doprowadzać do różnego typu schorzeń, w tym nadciśnienia.
Kiedyś uważano, że to cholesterol najbardziej przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych. Obecnie jednak wysoki poziom cholesterolu wymienia się tylko obok innych czynników i nie zawsze uznaje się go za główną przyczynę. Nie oznacza to jednak, że spożywanie wysoko przetworzonych tłuszczów jest wskazane w profilaktyce nadciśnienia krwi. Najlepiej jest w ogóle zrezygnować z długo smażonych potraw, ponieważ w przypadku wielu olejów roślinnych, takie działanie może spowodować wytworzenie substancji ogólnie niezdrowych dla człowieka.
Kawa sama w sobie nie jest przyczyną nadciśnienia, choć podwyższa ciśnienie krwi na pewien czas. Obecnie wiadomo, że u osób, które często piły kawę, przed wystąpieniem nadciśnienia, wytworzyła się pewnego rodzaju tolerancja na kofeinę. Oznacza to, że nie działa już ona tak samo, jak w przypadku osób, które kawę piły sporadycznie lub wcale. Palenie papierosów może pośrednio przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi, ponieważ nikotyna działa ogólnie negatywnie na układ krwionośny.
Jak można się w ogóle zastanawiać jakie są przyczyny nadciśnienia. Pomijam już wszystkie choroby i dolegliwości, które że tak powiem towarzyszą ludziom na co dzień, ale w wielu przypadkach jest tak, że odpowiedź jest bardzo prosta. Najczęściej nadciśnienie wynika z otyłości i obżerania się fatalnym żarciem i nic tego nie zmieni.
Łatwo Ci mówić, jak masz czas na przygotowywanie sobie posiłków z Anną Lewandowską. Ale większość ludzi pracuje po 12 godzin, często za kółkiem i nie mając czasu żeby się dobrze wys….ć. To co mam po drodze kupić, jak praktycznie tylko na stacjach benzynowych się zatrzymuję? Zwykłe kanapki to już szczyt fit jedzenia w takim przypadku, więc to nie moja wina, że mam nadciśnienie. Nic na to nie poradzę. Mogę jedynie leki brać.