Zioła na nadciśnienie

Warto pamiętać, że stwierdzone przez lekarza nadciśnienie powinno być leczone farmakologicznie. Jednak niekiedy możliwe jest wspomożenie tego typu środków odpowiednimi leczniczymi ziołami, jeśli lekarz prowadzący zgodzi się na taką dodatkową kurację. Niekiedy środki naturalne mogą również całkowicie zastąpić standardowe leki. Jakie domowe sposoby na nadciśnienie mogą okazać się najbardziej skuteczne?

Zioła w leczeniu nadciśnienia

Wiele osób, które cierpią na nadciśnienie, szuka pomocy w preparatach ziołowych. Tego typu środki działają nie tylko na samo nadciśnienie – często również wspomagają moczopędne działanie leków przepisanych przez specjalistę. Najbardziej skuteczne zioła na nadciśnienie to korzeń mniszka lekarskiego, ziele skrzypu, liść melisy, kwiatostan głogu, ziele serdecznika oraz szyszki chmielu.

Warto pamiętać, że nadciśnienie to zwykle złożony problem, dlatego w celu właściwego leczenia warto udać się do doświadczonej osoby, która doradzi odpowiednią mieszankę wyżej wypisanych ziół. Można stosować je także pojedynczo, pamiętając przy tym, że ziele skrzypu działa moczopędnie, natomiast liść melisy – uspokajająco.

Naturalne sposoby na nadciśnienie

Naturalne sposoby na nadciśnienie to nie tylko zioła. Alternatywna medycyna, w celu wyleczenia tej choroby, proponuje między innymi akupunkturę. Bezpieczniejszą odmianą jest jednak akupresura – zamiast wbijania igieł w wybrane punkty ciała, stosuje się ich ucisk.

Jeśli ciśnienie krwi gwałtownie podnosi się w ciągu dnia, zalecaną metodą jest zmiana trybu życia. Czasami jednak nie jest to możliwe. W takim przypadku warto wprowadzić do codziennego planu dnia ćwiczenia fizyczne. Przy dużym nadciśnieniu rodzaj aktywności fizycznej musi być konsultowany z lekarzem. Innym możliwym rozwiązaniem, w przypadku, gdy stres w ciągu dnia jest bardzo duży, jest wprowadzenie ćwiczeń relaksujących oraz metody biofeedback.

Dieta na nadciśnienie

Innym naturalnym sposobem walki z nadciśnieniem jest odpowiednia dieta na nadciśnienie. Ten sposób zalecany jest także przez lekarzy. Wiadomo, że niektóre pokarmy o wiele bardziej wpływają na zatkanie tętnic, niż inne.

Niewskazane jest spożywanie zwłaszcza wysoko przetworzonych pokarmów, w tym tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Przy nadciśnieniu niewskazane jest również spożywanie dużych ilości soli, zwłaszcza tej bogatej w sód. W niektórych przypadkach sól powinna zostać całkowicie wyeliminowana z diety – sód znajduje się bowiem w wielu innych produktach spożywczych, a jego nadmiar zazwyczaj powoduje nadciśnienie.

Oprócz wykluczenia z diety wyżej wymienionych produktów warto również zrezygnować z pokarmów wysokokalorycznych. Nadwaga to jedna z możliwych przyczyn nadciśnienia, dlatego w przypadku, gdy jest ona połączona z tym schorzeniem, lekarz może zdecydować o konieczności zastosowania diety niskokalorycznej.

Naturalną metodą leczenia nadciśnienia krwi jest również rezygnacja z używek, które wpływają na ciśnienie krwi. Najbardziej znaną używką tego typu są papierosy – często rzucenie palenia jest warunkiem uzyskania właściwych efektów kuracji lekami. Także picie kawy, zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczęło się przygodę z tym napojem, może prowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia krwi.

2 replies on “Zioła na nadciśnienie”

  1. SWW pisze:

    Na szczęście można kupić dobre mieszanki ziołowe na nadciśnienie, które będą działać, ale pamiętajcie, żeby nigdy nie robić tak, że ziołami zastąpicie leki na nadciśnienie, bo to najgorsze co można zrobić. Zioła na nadciśnienie powinny być wspomaganiem terapii, a nie jej całkowitym zastąpieniem.

  2. Malutka pisze:

    Jak nadciśnienie jest małe to można spróbować od leczenia ziołami, bo w dużej mierze zioła na nadciśnienie to to samo co leki, tylko że naturalne. Ale i tak lepiej na początki skonsultować to z lekarzem i mieć święty spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 49