Refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej wymieszanej z kwasem żołądkowym do przełyku, nie zawsze jest powodem choroby. Jeśli jednak refluks pojawia się często, zazwyczaj ma to negatywny wpływ na organizm. Jakie mogą być objawy choroby refluksowej, na czym polega jej leczenie i w jaki sposób może być ona zdiagnozowana?
Choć refluks sam w sobie może być spowodowany naturalnymi czynnościami żołądka, to ciągłe powtarzanie się tego stanu może spowodować wystąpienie podrażnień i nadżerek ścian przełyku. Taki stan jest niebezpieczny, ponieważ w konsekwencji może doprowadzić do nowotworu. Nadżerki w przełyku często prowadzą również do zmian, które miedzy innymi uniemożliwiają swobodne przełykanie pokarmu. Uchyłki przełyku, powstałe na skutek działania kwasu, również są patologicznymi zmianami i muszą być usuwane operacyjnie.
Objawy choroby refluksowej
Choroba refluksowa może powodować szereg objawów. Nie wszystkie z nich są jednak charakterystyczne. Jeśli lekarz podejrzewa w danym przypadku występowanie choroby refluksowej, może zdecydować się na wykonanie różnych badań. By potwierdzić, że refluks został spowodowany nadmiarem kwasu żołądkowego, wykonać można badanie polegające na podaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu. Jeśli zmniejszą one dolegliwości uznaje się, że w danym przypadku powodem choroby refluksowej jest właśnie ta przyczyna i rozpoczyna się odpowiednie leczenie.
W przypadku podejrzenia refluksu u dzieci, często stosuje się badanie, które ma na celu sprawdzenie stopnia kwasowości w przełyku. Do tego celu umieszcza się w przełyku sondę, która nie powoduje dyskomfortu i może być dość swobodnie noszona przez dwadzieścia cztery godziny. Po tym czasie sonda jest usuwana – jeśli podwyższona kwasowość w przełyku zostanie potwierdzona, rozpoczyna się leczenie z użyciem odpowiednich leków.
Leczenie choroby refluksowej
Leczenie choroby refluksowej to zapobieganie występowania objawów oraz leczenie zmian spowodowanych przez działanie kwasu żołądkowego. Leczenie operacyjne jest konieczne, kiedy gastroskopia wykaże duże zmiany w przełyku, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Leczenie operacyjne jest konieczne także wtedy, gdy choroba refluksowa jest zaawansowana i doszło do trwałych zmian w obrębie wpustu żołądka. Leczenie operacyjne to jednak za mało, by pozbyć się wszystkich objawów choroby refluksowej.
Przed rozpoczęciem terapii warto pamiętać, że choroba refluksowa to schorzenie, które nie jest całkowicie uleczalne. Osoba, u której pojawiły się objawy choroby refluksowej może nie odczuwać dolegliwości przez całe życie, jednak zazwyczaj wymaga to zastosowania odpowiednich środków.
Pierwszym warunkiem w rozpoczęciu skutecznej terapii jest zaprzestanie palenia papierosów. Szkodliwy w przypadku choroby refluksowej jest nawet sam dym papierosowy. Refluks nasila się więc nie tylko u czynnych, ale także u biernych palaczy. W przypadku, gdy osobą cierpiącą na patologiczny refluks jest dziecko, niezbędne jest rzucenie palenia przez oboje rodziców.
Dieta w chorobie refluksowej obejmuje przede wszystkim regularne spożywanie posiłków i unikanie pokarmów, które wpływają na pogorszenie się dolegliwości.