Ciemieniucha u niemowląt

Młode matki zawsze niepokoją się wszelkimi nietypowymi zmianami w zachowaniu lub wyglądzie dziecka. Oczywiście u niemowlaków nigdy nie wolno ich lekceważyć, ale niektóre z nich mają charakter naturalny i nie zwiastują żadnej choroby. Należy do nich m.in. ciemieniucha.

Co to jest ciemieniucha

Dziecko po urodzeniu, przez okres około 3 miesięcy czerpie z dobrodziejstw i ochrony, które zapewniało mu łożysko matki. Dotyczy to przede wszystkim ciał odpornościowych, ale także niektórych enzymów i hormonów. Dzięki temu łagodnie może przejść do samodzielnego funkcjonowania.

Czasami jednak dochodzi do zachwiania równowagi. Tak jest w przypadku ciemieniuchy. Pozostające jeszcze w organizmie dziecka hormony matki powodują wzmożoną pracę gruczołów łojowych, które w nadmiarze produkują sebum. To właśnie ono pojawia się na główce niemowlaka, jako ciemieniucha (zmieszany z łojem naskórek zasycha, zamiast odpadać) .

Ciemieniucha u niemowlaka początkowo przypomina łupież, z czasem zmienia się w łuskę o żółtawym zabarwieniu. Poza szczytem główki może także pojawić się na brwiach. Ciemieniucha nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla dziecka i nie powoduje dyskomfortu. Łuszczący się naskórek nie swędzi i nie boli. Nie ma możliwości zapobiegania powstawaniu ciemieniuch, organizm dziecka musi dojrzeć i osiągnąć równowagę, najczęściej skłonności do ciemieniuchy ustają po 8. miesiącu życia.

Jak pielęgnować dziecko z ciemieniuchą

Ciemieniucha u niemowlaków nie jest efektem braku higieny czy zaniedbań w pielęgnacji. Wygląda jednak nieestetycznie i wiele matek obawia się, że zostaną obwinione o zaniedbania, są to jednak problemy drugorzędne.

Mimo, że ciemieniucha sama w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia, to nie wolno jej lekceważyć i walkę z nią należy rozpocząć jak najszybciej. W przypadku pojawienia się łupieżu, należy wyczesywać włoski dziecka delikatną szczoteczką z włosia naturalnego. Nigdy nie należy używać grzebienia, ponieważ może uszkodzić delikatną skórę dziecka.

W przypadku pojawienia się łusek, najlepiej zmiękczyć je za pomocą oliwki dla niemowląt. Przy pomocy wacika smarujemy zmienione miejsca i nakładamy bawełnianą czapeczkę. Wykonujemy to na 30-60 minut przed kąpielą, a podczas niej delikatnie usuwamy zmiękczony naskórek.

W przypadku bardziej rozległej ciemieniuchy, wskazane jest stosowanie specjalnych oliwek lub kremów zmiękczających. Nie należy jednak stosować oliwy z oliwek, która może powodować rozwój grzybicy.

Ciemieniucha u niemowląt nie wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych niż u niemowlaków ze zdrową skórą. Główkę wystarczy myć dwa razy w tygodniu, częstsze mycie może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.

Leczenie ciemieniuchy

Choć ciemieniucha nie jest chorobą, to jednak czasami warto zasięgnąć porady lekarza. Szczególnie wtedy, gdy mimo prawidłowej pielęgnacji utrzymuje się ona przez dłuższy okres czasu, pojawia się na brwiach i twarzy, gdy występuje u dzieci starszych. We wszystkich tych przypadkach ciemieniucha może zwiastować atopowe zapalenie skóry, a to już poważny problem dermatologiczny.

Niekiedy ciemieniucha przybiera stan zapalny objawiający się silnym zaczerwienieniem. Może to świadczyć o zakażeniu drożdżakami, wymaga to leczenia przeciwgrzybicznego

2 replies on “Ciemieniucha u niemowląt”

  1. młody pisze:

    Bardzo często ludzie myślą, że ciemieniucha to łupież i próbują w ten sam sposób się jej pozbyć, a potem okazuje się, że wcale tak nie jest i nie działa na ciemieniuchę to co na łupież. Zwłaszcza, że u kilkunastomiesięcznego dziecka nie da się leczyć łupieżu poprzez szampony przeciwłupieżowe i inne specyfiki.

  2. Sławek pisze:

    W ogóle to mój mały panicznie bał się mycia głowy, więc dopiero jak już podrósł to zaczęliśmy myć w miarę regularnie. I co się okazało? Że właśnie wtedy pojawiła się ciemieniucha! Wcześniej, mycie głowy raz na miesiąc, co dorosłym się kojarzy z nie wiadomo jakim zaniedbaniem – ale żadnych kłopotów nie było, dopóki nie zaczęliśmy myć włosów częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =