Grypa żołądkowa, zwana również grypą jelitową, kojarzona jest przede wszystkim z nieprzyjemnymi objawami ze strony żołądka i jelit. Zazwyczaj jednak nie uważa się jej za chorobę niebezpieczną, oczywiście w przypadku, gdy chora osoba nie zostanie całkowicie zaniedbana. W jakich przypadkach grypa żołądkowa może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i życia?
W przypadku, gdy na grypę żołądkową zapadnie osoba dorosła, nie ma zwykle konieczności stosowania specjalnych środków. W dzisiejszych czasach nie ma jeszcze możliwości zastosowania leku, który unieszkodliwiałby wirusy powodujące chorobę. Dlatego też stosuje się objawowe leczenie grypy żołądkowej, a z infekcją organizm musi się sam uporać. W przypadku osób dorosłych nie stanowi to zwykle żadnego problemu. Inaczej sprawa ma się jednak w przypadku małych dzieci.
Objawy grypy żołądkowej
Objawy grypy żołądkowej nie muszą obejmować jedynie układu pokarmowego. Jedną z pierwszych dolegliwości może być na przykład podwyższona temperatura. Jeśli jest ona wysoka, to może stanowić zagrożenie dla małych dzieci, a bywa, że osiąga ona wartość czterdziestu stopni. W przypadku niemowląt i małych dzieci zagrożenie stanowi również odwodnienie organizmu oraz utrata elektrolitów. Jeśli dziecko nie chce pić, lub przyjmowanie płynu powoduje od razu wymioty, kroplówka może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem.
Grypa żołądkowa może stanowić zagrożenie także dla osób ze słabą odpornością, wynikającą z dodatkowej choroby. Wystrzegać się wirusa powinny także osoby starsze, ponieważ w ich przypadku odwodnienie również postępuje szybciej, ponadto inne przewlekłe schorzenia mogą sprawiać, że organizm zostaje nadmiernie obciążony.
Leki na grypę żołądkową
Jak zostało to wspomniane wyżej, leki na grypę żołądkową mogą działać wyłącznie objawowo. Jednak w większości przypadków chętnie się z nich korzysta. Obejmują one głównie środki powstrzymujące mdłości i wymioty oraz zatrzymujące biegunkę. Stosowanie ich na samym początku infekcji może być niewskazane, ponieważ taką drogą organizm wprawdzie pozbywa się wody i elektrolitów, ale także atakujących drobnoustrojów. W normalnym przypadku lepiej jest korzystać z naparów ziołowych (rumianek, koper) lub środków aptecznych na bazie ziół. Skuteczne mogą okazać się również suszone czarne jagody, z których również sporządza się napar. Środki farmaceutyczne dostępne w aptece mogą okazać się pomocne w momencie, gdy dolegliwości są naprawdę silne lub dana osoba ma na przykład uczulenie na preparat ziołowy.
Grypa żołądkowa nie tylko zwiększa możliwość odwodnienia organizmu. Razem z dużą ilością wody z ciała usuwane są również ważne pierwiastki, takie jak potas. Całkowite pozbycie się sodu i potasu to bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też osoba chora na grypę żołądkową powinna przyjmować elektrolity, najlepiej w formie wygodnego preparatu. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba dodatkowo cierpi na jadłowstręt, który jest kolejnym objawem żołądkowej grypy. Jeśli przyjmuje posiłki, nie ma zazwyczaj konieczności uzupełniania elektrolitów, a przynajmniej nie w tak dużym stopniu.
Więcej ciekawych informacji na stronie http://grypazoladkowa.net.pl/
Najważniejsze to odwodnienie, a dokładniej, to zapobieganie mu. Jak się człowiek nie będzie odwadniał, to grypa żołądkowa groźna nie będzie, ale w przeciwnym przypadku naprawdę można mieć kłopot i to niemały, co zwłaszcza tyczy się dzieci.
Przeczytajcie to: http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/szczepionka-na-grype-zoladkowa/ Wprost mówią, że szczepionka na grypę żołądkową to dopiero melodia przyszłości, a niektórzy znachorzy już mówią, że mają i wciskają ludziom kity za grube pieniądze. Nie dajcie się zrobić w bambuko, na razie jelitówka jest nie do wyleczenia.