Zapalenie oskrzeli u dziecka

Katar, kaszel i lekko podwyższona temperatura to objawy infekcji górnych dróg oddechowych. U bardzo małych dzieci już w przypadku takiej choroby konieczna jest drobiazgowa opieka rodziców, jednak rzadko powoduje ona powikłania. Problem pojawia się w momencie, gdy objawy choroby zamiast znikać, nasilają się. Szczególnie kaszel i gorączka są dolegliwościami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli. Jak można poradzić sobie z tym schorzeniem u niemowląt i dzieci nieco starszych?

Przyczyny zapalenia oskrzeli

By nie dopuścić do zapalenia oskrzeli, warto podjąć odpowiednie kroki już w przypadku niewielkiej infekcji. Podstawową czynnością, jaką powinno wykonywać się w przypadku małych dzieci, cierpiących na katar, jest odciąganie wydzieliny. Niemowlęta nie potrafią jeszcze właściwie wydmuchać nosa. To sprawia, że wydzielina trafia do oskrzeli i płuc. Przenoszenie się drobnoustrojów w ten sposób może doprowadzić do infekcji dolnych dróg oddechowych, dlatego odciąganie wydzieliny jest działaniem niezbędnym. Warto jednak pamiętać, że ten środek zapobiegawczy, choć konieczny, może okazać się mało efektywny. Wynika to z faktu, iż małe dzieci mają niewykształconą odporność. To sprawia, że wirusy i bakterie mogą atakować o wiele skuteczniej.

Nie warto nadmiernie chronić dziecka przed drobnoustrojami, ponieważ jak pokazują badania, wcale nie wpływa to korzystnie na jego zdrowie. Z drugiej strony jednak osoby chore nie powinny przebywać w najbliższym otoczeniu niemowlęcia, by nie doprowadzić do zakażenia i poważnej infekcji u malucha.

Objawy zapalenia oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka często rozpoczyna się jak standardowa infekcja górnych dróg oddechowych. Objawy jednak nie mijają, a kaszel staje się o wiele bardziej nasilony. Choć zapalenie oskrzeli najczęściej powoduje wirus, to jednak wizyta u lekarza jest niezbędna. Bywa bowiem, zwłaszcza w przypadku niemowląt, że infekcja szybko rozwija się i do podstawowej choroby dołączają inne drobnoustroje. Gdy zapalenie przejdzie z wirusowego w bakteryjne, domowe sposoby leczenia nie są już skuteczne. Zlekceważenie tego typu infekcji może natomiast sprawić, iż niezbędna stanie się wizyta w szpitalu.

Obturacyjne zapalenie oskrzeli u dziecka

Szczególnie niepokojące objawy zapalenia oskrzeli obejmują duszenie się i bladość dziecka. Te symptomy mogą bowiem oznaczać obturacyjne zapalenie oskrzeli. Czym charakteryzuje się to schorzenie? Zapalenie oskrzeli u dzieci może powodować zatkanie się dróg oddechowych przez zmienioną chorobowo wydzielinę – zwykle jest ona o wiele bardziej gęsta od standardowej. To uniemożliwia właściwe oddychanie, a w rezultacie powoduje niedotlenienie. W takim przypadku charakterystycznymi objawami są również świsty podczas próby wzięcia oddechu oraz zwiększenie gorączki. W efekcie niezbędna bywa wizyta w szpitalu – tam podawane są środki rozszerzające drogi oddechowe.

Więcej: http://zapalenieoskrzeli.net.pl/zapalenie-oskrzeli/zapalenie-oskrzeli-u-dzieci/

Wyłącznie samodzielne leczenie dziecka, cierpiącego na zapalenie oskrzeli, nie jest wskazane. Jednak warto wspomóc terapię poprzez inhalacje. U bardzo małych dzieci wskazane jest stosowanie do tego celu jedynie pary wodnej, u starszych możliwa jest inhalacja z dodatkiem olejków eterycznych.

2 replies on “Zapalenie oskrzeli u dziecka”

  1. zły pisze:

    Szkoda, że lekarze nie mają pojęcia o tym, że zapalenie oskrzeli ma różne rodzaje. Zwłaszcza, że jak pytałem ostatnio lekarza jaki to rodzaj zapalenia oskrzeli, to zrobił wielkie oczy i wymamrotał coś w stylu, że po prostu zapalenie oskrzeli.

  2. Yankes pisze:

    No bo takie są fakty, jak zapytasz czy to obturacyjne zapalenie oskrzeli, to nie będą wiedzieli na pewno, powiedzą, że to wymaga dodatkowych badań, że trzeba czasu i nie ma co przeciągać, bo najważniejsze to żeby jak najszybciej zacząć leczyć zapalenie oskrzeli. Niestety, taką mamy służbę zdrowia, że najlepsi wyjeżdżają na zachód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5